/ / Čūlains kolīts

Čūlains kolīts

Kas tas ir?

Čūlains kolīts ir iekaisuma slimība. Tas parasti sākas taisnās zarnās, tad pasliktinās, lai iesaistītu daļu vai visu resno zarnu. Alerģiskais kolīts ir mūža stāvoklis.

Čūlains kolīts var sākties ar iedalījumuzarnu oderējums. Zarnu iekšpusē ar tās sagremotai pārtikai ir triljoni baktēriju. Parasti zarnu oderējums neļauj šīm baktērijām izraisīt zarnu sienas infekciju.

Kamēr baktērijas ir iekļautas, tāspaliek neredzams jūsu imūnās šūnas. Viņi neizraisa reakciju. Bet, kad zarnu aptinums neizdodas, baktērijas, kas parasti ir nekaitīgas, var aktivizēt imūnsistēmu.

Ulcerālais kolīts ir autoimūna slimība. Tas nozīmē, ka imūnsistēma, kurai vajadzētu uzbrukt svešām lietām, kas nonāk mūsu ķermeņos, tā vietā uzbrūk ķermeņa daļai.

Izsakņa kolīta gadījumā zarnu baktērijas izraisa imūnsistēmu, lai uzbruktu pašu zarnu sieniņai, savainojot zarnu.

Kad zarnu iekaisums ir sākies, to var turpināt. Tas turpinās, pat ja imūnsistēma pārstāj darboties pret zarnu baktērijām.

Čūlains kolīts ietekmē taisnās zarnas un resnās zarnas iekšējo oderējumu. Tas izraisa oderējumu:

 • Nomazgājies vietās (atstājot čūlas)
 • Uzvelk
 • Ozols duļķains gļotas vai pusi

Dažreiz iekaisums skar citas ķermeņa daļas. Tie ietver acis, ādu, aknas, muguras daļu un locītavu.

Slimība nav lipīga. Sazināšanās ar citu personu nespēj izplatīt slimību.

Alerģiskais kolīts parasti sāk izraisīt simptomus vecumā no 15 līdz 40 gadiem.

Čūlains kolīts būtiski palielina resnās zarnas vēža risku.

Simptomi

Čūlaina kolīta simptomi ir dažādi. Dažiem cilvēkiem ar šo slimību ir simptomu pārrāvums ik pēc pāris mēnešiem. Citiem ir simptomi vai nu visu laiku. Daži, par laimi, simptomi ir reti.

Tipiski simptomi ir:

 • Cramping sāpes vēderā, īpaši vēdera lejasdaļā
 • Asiņainā caureja, kas bieži satur puvi vai gļotu
 • Mazs brīdinājums, pirms jums ir nepieciešama zarnu kustība
 • Nepieciešamība pamodināt no miega, lai būtu zarnu kustība

Čūlains kolīts var arī izraisīt:

 • Drudzis
 • Nogurums
 • Samazināta ēstgriba
 • Svara zudums
 • Zudumi šķidrumos, kas var izraisīt dehidratāciju
Diagnoze

Lai apstiprinātu čūlaina kolīta diagnozi, vairumam pacientu ir vai nu elastīga sigmoidoskopija, vai kolonoskopija. Abās procedūrās tiek izmantota neliela kamera un gaisma, lai apskatītu resnās zarnas iekšējās daļas.

Biopsija var tikt veikta abās procedūrās. Biopsijā mazie audu paraugi tiek izgriezti no zarnu gļotādas. Tos var izmeklēt par iekaisuma pazīmēm.

Daudzi pagaidu apstākļi, piemēram, infekcijas,izraisīt tādus pašus simptomus kā čūlains kolīts. Tādēļ ārsts vēlēsies pārbaudīt jūsu izkārnījumos citus apstākļus, piemēram, bakteriālas infekcijas vai parazītu infekcijas.

Asins analīzes var veikt arī, lai pārbaudītu zemu asins analīžu vai zemu dzelzs līmeni. Tās var rasties čūlainā kolīta gadījumā.

Asins analīzes var veikt, lai noteiktu iekaisumu un pārbaudītu aknu darbību. Dažiem cilvēkiem ar čūlas kolītu ir aknu caureju iekaisums.

Paredzamais ilgums

Čūlains kolīts ir mūža stāvoklis,ja vien resnās zarnas ķirurģiski nav noņemtas. Lielākajai daļai cilvēku, kuriem ir čūlainais kolīts, nav noņemta resnās zarnas. Tas ir tādēļ, ka viņu simptomus var kontrolēt ar medikamentiem. Vai arī vienreiz simptomi ir simptomi.

Čūlaino kolīta gadījumā iekaisums ne vienmēr ir aktīvs. Simptomi var būt ilgstoši.

Katru reizi, kad čūlains kolīts darbojas, simptomi var parādīties nedēļās vai mēnešos. Bieži vien šie uzliesmojumi tiek atdalīti ar mēnešiem vai gadiem, kam ir laba veselība, bez simptomiem.

Daži cilvēki pamana, ka daži pārtikas produkti pasliktina simptomus. Pārvaldot savu uzturu, šie cilvēki var palielināt laiku starp uzliesmojumiem.

Profilakse

Nav iespējams izvairīties no čūlas kolīta.

Tomēr daži cilvēki spēj samazinātsimptomu biežums. Viņi to dara, izvairoties no pārtikas produktiem, kas izraisa palēnināšanos. Dažiem cilvēkiem ar čūlas kolītu ir arī pikanta pārtika un piena produkti.

Ja Jums ir čūlains kolīts, jūs varat samazinātiesmaksa, ko tas maksā jūsu ķermenim. Lai to izdarītu, ēdiet līdzsvarotu, barojošu diētu. Uzglabājiet vitamīnus un barības vielas, pat starp simptomātiskām epizodēm. To darot, jūs varat samazināt sliktas uztura komplikācijas, piemēram, svara zudumu vai zemu asins sastāva līmeni.

Čūlains kolīts palielina jūsu resnās zarnas riskuvēzis. Visaugstākais risks ir cilvēkiem ar lielu iekaisumu viscaur. Ir svarīgi, lai jūsu kakla vēža skrīnings tiktu pārbaudīts bieži. Jautājiet savam ārstam, cik bieži Jums ir nepieciešama kolonoskopija.

Nepietiekama uztura vai kolīta zāļu iedarbībavar izraisīt osteoporozi. Šī slimība pavājina kaulus un var izraisīt kauliem pārrāvumus. Osteoporozi var novērst ar zālēm, adekvātu fizisko aktivitāti, kalciju un D vitamīnu. Ja Jums ir čūlainais kolīts, pārrunājiet ar savu ārstu osteoporozi.

Ārstēšana

Zāles
Zāles ir ļoti efektīvas, lai uzlabotu čūlaina kolīta simptomus. Lielākā daļa no izmantotās zāles darbojas, novēršot iekaisumu zarnās.

Zāļu pretvēža zāļu grupaaminosalicilātus parasti izmēģina vispirms. Šīs zāles ir ķīmiski saistītas ar aspirīnu. Viņi nomāc iekaisumu zarnās un locītavās. Tie tiek doti:

 • Ar muti
 • Tieši taisnā zarnā, kā svecītes. Sveces ir vaskaina kapsula.
 • Kā klizma (šķidrums, kas tiek izspiests no maisa vai pudeles taisnās zarnas)

Lielākajā daļā cilvēku aminosalicilāti izzūd. Bet jums var būt nepieciešams saņemt ārstēšanu trīs vai sešas nedēļas pirms simptomu brīža.

Citas, jaudīgākas pretiekaisuma zālesja slimība ir ļoti aktīva vai to nevar kontrolēt ar aminosalicilātu. Bieži vien pretiekaisuma zāļu pirmā izvēle ir kortikosteroīds, piemēram, prednizons. Jaunāki bioloģiskie līdzekļi šodien tiek izrakstīti biežāk.

Tomēr ārsti vienmēr rūpējas par pusipretiekaisuma zāļu iedarbība, īpaši paaugstināts infekcijas risks. Tātad mērķis ir samazināt devu un pēc tam pārtraukt pretiekaisuma zāles, kad slimība ir pakļauta kontrolei.

Jums var būt arī zāles, lai samazinātu resnās zarnas spazmas. Tas padara simptomus mazāk sāpīgus.

Ja simptomi ir smagi vai kad caureja izraisa dehidratāciju, jums var būt nepieciešams hospitalizēt. Jūs saņemsiet šķidrumus un dažreiz barību intravenozi, kamēr resnās zarnas atjaunošanās.

Surgery
Operāciju izmanto cilvēki, kam ir:

 • Smagi simptomi, ko nekontrolē zāles
 • Nevēlamas zāļu blakusparādības
 • Ļoti liels resnās zarnas vēža risks, pateicoties lielam iekaisumam visās resnās zarnās

Pēc dažām operācijām būs zarnu kustībasatstāt ķermeni caur atveri vēdera sienā. Šo atklāšanu sauc par stomu. Stoma aizstāj taisnās zarnas funkciju. To var savienot ar drenāžas maisiņu. Stomu var lietot uz laiku vai pastāvīgi.

Jaunas ķirurģiskās metodes ļauj daudziem pacientiemsaglabājiet taisnās zarnas muskuļu slāni, vienlaikus novēršot taisnās zarnas uzliku. Šāda veida operācija ir kosmētiska priekšrocība. Un tas ļauj zarnu kustībām iet caur taisnās zarnas. Zarnu kustības ir gandrīz normālas, izņemot to, ka tās ir biežākas un satur daudz šķidruma.

Kad piezvanīt uz profesionālu

Jauni vai mainīgi simptomi bieži nozīmē, ka ir nepieciešama papildu ārstēšana. Cilvēkiem, kuriem ir čūlainais kolīts, bieži jākontaktējas ar saviem ārstiem.

Parasti simptomi, kas prasa ārsta tūlītēju uzmanību, ir šādi:

 • Drudzis, kas var liecināt par infekciju vai plīsinātu zarnu
 • Smagas asiņošanas no taisnās zarnas

Tiek saukta nopietna, bet retāk sastopama komplikācijatoksisks megakolons. Tas ir rezultāts, kad resnās zarnas iekaisums ir tik smags, ka tas apstājas no apaļkoka kustības. Megakolons izraisa vēdera uzbriest, tas var izraisīt vemšanu vai smagas vēdera sāpes un vēdera uzpūšanos.

Prognozes

Čūlainais kolīts var ietekmēt cilvēkus ļoti atšķirīgi. Daudziem cilvēkiem ir tikai vieglas simptomi. Viņiem nav nepieciešama nepārtraukta ārstēšana ar zālēm.

Citi var pieprasīt vairākas zāles vai operāciju. Ja tā netiek ārstēta ar operāciju, šī slimība ir mūža stāvoklis.

Čūlainais kolīts pieprasa cilvēkiem pievērst īpašu uzmanību viņu veselības vajadzībām. Viņiem arī jāmeklē bieža medicīniskā aprūpe. Bet lielākajai daļai cilvēku var būt normāla darba vieta un produktīva dzīve.

Personai, kas tikko diagnosticēta ar čūlainajiem kolītiem, var būt noderīga, lai pievienotos citu cilvēku ar šo slimību atbalsta grupu.

Papildus informācija

Krona un Kolīta fonds Amerikā
386 Parka ave. Dienvidos
17. stāvs
Ņujorka, NY 10016
Tālr .: (212) 685-3440
Bez maksas: (800) 932-2423
Fakss: (212) 779-4098
http://www.ccfa.org/

Nacionālais diabēta un gremošanas un nieru darbības traucējumu institūts
31 centrs Dr.
Bethesda, MD 20892
Tālrunis: (301) 496-3583
Fakss: (301) 496-7422
http://www.niddk.nih.gov/

Medicīniskais saturs tiek pārskatīts Hārvardas Medicīnas skolas fakultātē. Autortiesības no Harvardas universitātes. Visas tiesības aizsargātas. Izmanto ar StayWell atļauju.
Pievērs uzmanību: