/ / Pneimonija

Pneimonija

Kas tas ir?

Pneimonija ir plaušu infekcija. Lielākoties pneimonijas gadījumus izraisa bakteriālas infekcijas, un Amerikas Savienotajās Valstīs visbiežākais iemesls ir Streptococcus pneumoniae baktērijas. Citas baktērijas, piemēram, Mycoplasma un Legionella, kā arī daži vīrusi, var izraisīt pneimoniju, ko bieži sauc par netipisku pneimoniju, jo šīs retāk sastopamās infekcijas ne vienmēr izraisa visus klasiskos pneimonijas simptomus. Netipiska pneimonija visbiežāk rodas cilvēkiem jaunākiem par 40 gadiem.

Pneimonija, kas attīstās, kad kāds irslimnīcā, kas atrodas citā slimībā, parasti ir nopietnāka, jo slimnīcā atrodamie organismi bieži kļūst rezistenti pret daudzām antibiotikām, un pacienti, kas slimnīcā ir novājināti no citām slimībām, ir mazāk spējīgi cīnīties pret infekciju.

Pneimonijas veids, ko sauc par aspirācijas pneimonijuattīstās, kad ķīmiski kairinošie līdzekļi un baktērijas no mutes vai kuņģa tiek ieelpotas plaušās. Tas ir biežāk sastopams cilvēkiem ar insultu un grūtībām kontrolēt viņu norīšanas refleksus vai cilvēkus, kuri ir bezsamaņā alkohola vai citu zāļu pārdozēšanas rezultātā.

Simptomi

Lielākā daļa pneimonijas veida izraisa drudzi, klepu arkrēpas (izkārnītas gļotas), elpas trūkums un nogurums. Gados vecākiem pacientiem nogurums vai apjukums var būt vienīgais vai visievērojamākais simptoms. Netipiska un vīrusu pneimonija ir biežāka sausa klepus bez krēpas.

Diagnoze

Jūsu ārsts vispirms jautās par saviem simptomiem. Pārbaudes laikā ārsts pārbaudīs, vai jūs ātri ieelpojat. Viņš vai viņa arī meklēs neskaidrības un purpursarkano lūpu, nagus vai rokas, jo šie simptomi var liecināt par to, ka asinīs ir zems skābekļa līmenis. Izmantojot stetoskūru, veselības aprūpes speciālists var klausīties caur muguru par normālām skaņām no plaušām. Visbiežāk pneimoniju diagnosticē krūšu kurvja rentgenoloģija.

Jūsu ārsts var pasūtīt asins analīzes, lai meklētupaaugstinot infekcijas izraisošo balto asins šūnu skaitu un pārliecinieties, ka elektrolīti un nieru darbība ir normāla. Jūsu krēpas vai asiņu paraugus var nosūtīt arī laboratorijai, lai noteiktu specifisko pneimonijas cēloni. Infekcijas izraisītāja identificēšana var palīdzēt ārstam izvēlēties labāko antibiotiku infekcijas ārstēšanai. Tomēr pat tad, ja organismu nevar identificēt, pneimoniju joprojām var veiksmīgi ārstēt ar antibiotikām.

Paredzamais ilgums

Cik ilga pneimonija ilgst no dažām dienāmnedēļā vai ilgāk, atkarībā no tā, cik ātri jūs sāksit antibiotikas un kādas citas medicīniskas problēmas Jums varētu būt. Antibiotiku ārstēšana pneimonijai parasti ilgst no 5 līdz 14 dienām. Daudzi cilvēki uzskata, ka no vairākām nedēļām līdz vairākām nedēļām, lai atgūtu enerģētisko līmeni pirms pneimonijas.

Profilakse

Ir divas vakcīnas, kuras var novērstpneimonijas attīstība. Vakcīna pret dažiem kopējiem S. pneumoniae (pneimokoku polisaharīdu vakcīnas vai PPSV23) veidiem ir ieteicama 65 gadus veciem un vecākiem cilvēkiem, kā arī cilvēkiem vecumā no 19 līdz 64 gadiem, kuriem ir augstāks par vidēji smagas pneimonijas attīstības risks. Tajā ietilpst cilvēki, kas smēķē un cilvēki ar:

  • Plaušu slimība, ieskaitot astmu
  • Sirds slimība
  • Aknu slimība
  • Nieru slimība
  • Bojāta liesa vai nav liesa
  • Daži vēža veidi vai vēža ārstēšana
  • Vājināta imūnsistēma

Cits pneimonijas vakcīnas veids (pneimokokukonjugāta vakcīna vai PCV13) tiek dota bērniem, kuri jaunāki par 5 gadiem. Kaut arī to galvenokārt lieto, lai samazinātu meningīta un ausu infekciju risku, tas arī pazemina pneimonijas risku.

Gripas vakcīna, ko lieto vienu reizi gadā, var novērst gan gripas, gan baktēriju infekcijas vai pneimonijas, kas var sekot gripai. Ikvienam, kas ir vecāks par 6 mēnešiem, vajadzētu apsvērt iespēju iegūt vakcīnu.

Alternatīva gripas šūnām ir deguna masagripas vakcīna, ko sauc par FluMist. Tas ir dzīvs, novājināts vīrusa veids, kas ir ieelpots un neprasa injekciju. Tas ir apstiprināts lietošanai veseliem cilvēkiem vecumā no 2 līdz 49 gadiem.

Ārstēšana

Galvenā pneimonijas ārstēšana ir antibiotika. Jaunāku vai veselīgāku cilvēku var droši ārstēt ar antibiotikām mājās un pēc dažām dienām var justies labāk. Dažiem cilvēkiem ir lielāks komplikāciju risks, un viņiem var būt nepieciešams hospitalizēt divas dienas nedēļā. Tie ir cilvēki, kuri ir vecāki par 60 gadiem vai kuriem ir citas slimības, piemēram, sirds mazspēja, aktīva vēzis, hroniska nieru slimība vai hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS).

Papildus antibiotikām, citas pneimonijas ārstēšanas metodes ietver atpūtu, adekvātu šķidrumu un papildu skābekli, lai paaugstinātu skābekļa līmeni asinīs.

Kad piezvanīt uz profesionālu

Vienkāršs auksts vai bronhīts, ko izraisa vīruss vardalās ar daudziem tādiem pašiem simptomiem kā pneimonija. Pneimonija ir iespējama, ja jūsu klepus rada krēpu ar zaļu vai brūnu krāsu, jums ir kratīšanas sajūta vai jums ir problēmas ar elpošanu. Šādos gadījumos Jums jāzvana pie ārsta, lai veiktu steidzamu novērtēšanu.

Tāpat, ja Jums ir diagnosticēts auksts vai bronhīts un simptomi pasliktinās vai saglabājas pēc nedēļas, jums jākonsultējas ar ārsta biroju, lai veiktu vēl vienu novērtējumu.

Prognozes

Vislielākā pneimonija tiek ārstēta veiksmīgi,īpaši, ja antibiotikas sākas agri. Pneimonija var būt letāla. Visneaizsargātākie ir ļoti vecie un vājie, jo īpaši tie, kuriem ir daudz citu slimību.

Pneimonija parasti neizraisa neatgriezenisku bojājumuuz plaušām. Reti pneimonija izraisa inficētu šķidruma veidošanos ārpus plaušām, ko sauc par empīēmu. Empīēmu, iespējams, vajadzēs izvadīt ar speciālu cauruli vai operāciju. Ar aspirācijas pneimoniju skartajā plaušā var attīstīties plaušu abscess, kam antibiotiku terapija ir nepieciešama vairākas nedēļas.

Papildus informācija

Amerikas plaušu asociācija
61 Broadway, 6. stāvs
Ņujorka, NY 10006
Bez maksas: 1-800-548-8252
http://www.lungusa.org/

Valsts sirds, plaušu un asins institūta (NHLBI)
P.O. 30105. aile
Bethesda, MD 20824-0105
Tālrunis: 301-592-8573
TTY: 240-629-3255
http://www.nhlbi.nih.gov/

Medicīniskais saturs tiek pārskatīts Hārvardas Medicīnas skolas fakultātē. Autortiesības no Harvardas universitātes. Visas tiesības aizsargātas. Izmanto ar StayWell atļauju.
Pievērs uzmanību: