/ / Limfomas pārskats

Limfomas pārskats

Kas tas ir?

Limfoma ir limfas (vai limfātiskās)sistēma. Tā ir daļa no imūnsistēmas. Tas savāc un iznīcina invadējošus organismus, piemēram, baktērijas un vīrusus, un patoloģiskas šūnas. Tas aizsargā ķermeni no infekcijas un slimībām.

Limfu sistēma ir audu, trauku un šķidrumu (limfas) tīkls. Tas iekļauj:

 • Limfas. Šis skaidrs šķidrums satur balto asins šūnu, īpaši limfocītu, kaut arī limfas sistēmu. Baltas asins šūnas palīdz cīnīties ar infekciju.
 • Limfas trauki. Šajās plānajās caurulēs no dažādām ķermeņa daļām ir lekt limfā asinīs.
 • Limfmezgli. Šīs mazās audu balto asins šūnu masas masas. Tās arī palīdz noņemt limfas baktērijas un citas vielas. Limfmezgli atrodas kaklā, apakšdelmās, krūtīs, vēderā, iegurņā un cirkšņā.

Limfveida audi atrodas arī liesā, aizsprostam, mandliem, kaulu smadzenēm un gremošanas sistēmai.

Limfas audus veido galvenokārt limfocīti. Ir divi galvenie limfocītu tipi:

 • B šūnas veido antivielas, kas iznīcina baktērijas un vīrusus.
 • T šūnas cīnās ar infekcijām, izmantojot citas ķīmiskas vielas un procesus.

Limfoma sākas, kad limfocīts mainās uzpatoloģiska šūniņa, kas sāk sadalīties ārpus kontroles. Šīs patoloģiskas šūnas bieži veido masas (audzēji) limfmezglos un citur. Tā kā limfas audi atrodas visā ķermenī, limfoma var sākties gandrīz visur. Tas var izplatīties gandrīz visos audos vai orgānos.

Diviem galvenajiem limfomas tipiem ir Hodžkina slimība (Hodžkina limfoma) un ne-Hodžkina limfoma. Ir aptuveni 30 dažāda veida ne-Hodžkina limfomas.


Hodžkina slimība var ietekmēt limfas audu jebkurā vietāķermenī. Tas var izplatīties arī no limfas audiem uz citiem orgāniem. Hodžkina slimība parasti skar cilvēkus viņu vēlā 20 vai vecāki par 50. Vīrieši slimību saņem daudz biežāk nekā sievietes. Baltie tiek skarti biežāk nekā citu rasu cilvēki.


Lielākā daļa limfomas ir ne-Hodžkina limfoma. Pieaugušajiem ne-Hodžkina limfoma vairāk ietekmē vīriešus nekā sievietes. Tas bieži notiek 60 līdz 70 gadu vecumā. Baltie tiek skarti biežāk nekā citu rasu cilvēki.

Ne-Hodžkina limfoma ir kļuvusi izplatītākapēdējo gadu desmitu laikā. Tas var būt saistīts ar tādu cilvēku skaita pieaugumu, kuriem ir nomākta imūnsistēma, piemēram, cilvēki, kas inficēti ar cilvēka imūndeficīta vīrusu (HIV) un tiem, kuriem ir veikta orgānu transplantācija, un tiem ir jālieto zāles, kas maina imūnsistēmu.

Vecums ir galvenais veids, kā noteiktne-Hodžkina limfoma. Lēni augošas limfomas (zemas pakāpes), visticamāk, rodas gados vecākiem cilvēkiem. Ātra augoša (augsta līmeņa agresīva) ne-Hodžkina limfoma parasti ietekmē bērnus un jauniešus. Limfomas tiek klasificētas pēc vēža šūnu un ietekmētās ķermeņa daļas īpatnībām.

Simptomi

Galvenais Hodžkina un ne-Hodžkina limfomas simptoms ir krampju, stomatītu vai cirkšņa limfmezglu pietūkums. Citi simptomi ir:

 • drudzis
 • nakts svīšana
 • ārkārtējs nogurums
 • neizskaidrojama svara zudums

Jo limfmezglu izraisīti limfmezglu pietūkumsparasti ir nesāpīgas, tās var kļūt lielākas ilgāk, nekā persona paziņo. Arī drudzis var nākt un iet uz vairākām nedēļām. Pat neizskaidrojams svara zudums var turpināties mēnešus pirms persona ierodas ārsta.

Diagnoze

Diagnoze parasti sākas ar fizisko eksāmenu. Jūsu ārsts pārbaudīs jūsu limfmezglu un orgānu palielināšanos visā ķermenī. Viņš vai viņa meklēs vispārējas slimības pazīmes. Jums tiks jautāts par jūsu veselības ieradumiem un iepriekšējām slimībām un ārstēšanu.

Ja ārsts aizdomās par limfomu, viņš vai viņa gribēslai pārbaudītu asins šūnu (sarkano asins šūnu, balto šūnu un trombocītu skaita) skaitu un izskatu. Dažreiz diagnozi var izdarīt ar īpašu asins analīzi, ko sauc par plūsmas citometriju. Šis tests ir veids, kā sakārtot un identificēt dažādus šūnu veidus asinīs, ieskaitot vēža limfas šūnas.

Jūsu ārsts, iespējams, ieteiks limfmezglubiopsija, lai apstiprinātu diagnozi. Šajā pārbaudē visu limfmezglu vai tā daļu noņem, izmantojot adatu vai nelielas operācijas laikā. Pēc tam speciālists izskata audus mikroskopā, lai pārbaudītu limfomu.

Var būt nepieciešami arī citi testi, piemēram, DT skenēšanavai krūškurvja un vēdera MRI un / vai pozitronu emisijas tomogrāfijas (PET) skenēšana. Bieži tiek veikta kaulu smadzeņu biopsija. Šajā testa laikā ārsts izņem kaula smadzeņu un šķidru kaulu smadzeņu paraugu no hipbola vai krūšu kaula. Paraugus analizē par vēža pazīmēm.

Šie papildu testi tiek veikti, lai noteiktulimfomas stadija. Posmi ir no 1. stadijas, kurā vēzis tiek ierobežots līdz vienai zonai, piemēram, vienam limfmezglam, IV stadijā, kurā vēzis pieaug daudzos limfmezglos visā ķermenī vai kaulu smadzenēs vai citos orgānos.

Reizēm tiek veikta laparoskopiskā operācijapalīdzot noteikt vēža stadiju.Šajā procedūrā ārsts maigu iedobumu vēderā un izmanto plānu, apgaismotu caurulīti (laparoskopu), lai noskaidrotu, vai vēzis ir izplatījies uz jebkādiem iekšējiem orgāniem. Mazie audu gabali var noņemt un izpētīt mikroskopā vēža pazīmēm.

Paredzamais ilgums

Hodžkina limfomu bieži var izārstēt.

Ne-Hodžkina limfomas ilgums ir atšķirīgs. Dažas ne-Hodžkina limfomas formas ir lēnām augošas. Šādos gadījumos ārstēšanu var atlikt, kamēr parādās simptomi.

Kopumā gan Hodžkina, gan ne-Hodžkina limfoma turpina pasliktināties, ja vien tā netiek ārstēta.

Profilakse

Nav noteikts veids, kā novērst limfomu. Bet jūs varat samazināt savu risku, veicot piesardzības pasākumus, lai izvairītos no inficēšanās ar HIV.

Ārstēšana

Radiācija ir tradicionāla ārstēšanaHodžkina slimība, kas lokalizēta vienā limfmezglu grupā. Lai uzlabotu Hodžkina slimības posmus, tiek izmantota kombinēta ķīmijterapija ar 3 vai 4 dažādiem medikamentiem.

Ārpus Hodžkina limfomas ārstēšana ir atkarīga no limfomas pakāpes (zems vai augsts), slimības stadijas un pacienta vecuma un veselības stāvokļa.

 • Zemas kvalitātes (lēni augošas) limfomas, tās, kasgados vecākiem cilvēkiem, var nebūt nepieciešama tūlītēja ārstēšana, ja nav simptomu. Agrīna, agresīva terapija neuzlabo izdzīvošanu visbiežāk zemas pakāpes limfomas.
 • Zemas pakāpes limfomas, kas attīstās vai izraisasimptomus var ārstēt dažādos veidos. Terapijas izvēle ir atkarīga no cilvēka vecuma un no tā, vai ir citas būtiskas medicīniskas problēmas. Zemā devā ķīmijterapija nespēja izārstēt limfomu, bet tas var palīdzēt samazināt vēža šūnu skaitu. Agresīvāka terapija ietver ķīmijterapiju ar lielu devu, dažreiz imunoterapiju, izmantojot bioloģisku līdzekli, kā arī ārsti varētu apsvērt kaulu smadzeņu transplantāciju.
 • Augstākās pakāpes limfomas ir galvenā ārstēšanaparasti lielu devu ķīmijterapija bieži vien tiek kombinēta ar imunoterapiju ar vai bez radiācijas. Jūsu ārsts var ieteikt veikt kaulu smadzeņu transplantāciju vai cilmes šūnu transplantāciju.

Kaulu smadzeņu transplantācijā - pacienta kaulskaulu kaula smadzeņu šūnas tiek nogalinātas un tad tiek ievadītas kaulaudu šūnas, kas nav vēzis. Cilmes šūnas ir nenobriedušas šūnas, kas aug asins šūnās. Cilmes šūnu transplantācijā pacienta cilmes šūnas tiek noņemtas un apstrādātas, lai nogalinātu vēzi, pirms tiek injicēts atpakaļ pacientam.

Imūnā terapija aizsprosto ķermeņa imūnsistēmunogalināt vēža šūnas vai ierobežot to augšanu. Monoklonālās antivielas ir visbiežāk lietotā bioloģiskā terapija limfomas ārstēšanai. Monoklonālās antivielas ir ļoti specifiskas olbaltumvielas, kas uzbrūk noteiktiem šūnām. Šīs antivielas tiek izgatavotas laboratorijā.

Monoklonālās antivielas tiek ievadītas asinsritē. Tos var lietot vienatnē vai transportēt narkotikas, toksīnus vai radioaktīvos materiālus pret vēža šūnām.

Kad piezvanīt uz profesionālu

Konsultējieties ar savu ārstu, ja pamanāt viena vai otra pietūkumuvairāk limfmezglu, kas saglabājas ilgāk nekā divas nedēļas, un / vai Jums ir citi limfomas simptomi, piemēram, neizskaidrojams drudzis, svara zudums un noplūdes nakts svīšana.

Prognozes

Pacientu ar limfomu perspektīva ir atkarīga no daudziem faktoriem. Tie ietver:

 • limfomas veids
 • vēža stadijā
 • pacienta vecums un vispārējā veselība
 • vai vēzis ir tikko diagnosticēts, reaģē uz sākotnējo ārstēšanu vai ir atgriezies.

Ar abiem limfomu veidiem ir svarīgi kontrolēt visu savu dzīvi, lai attīstītu otro vēzi.

Papildus informācija

Leikēmijas un limfomu biedrība
1311 Mamaroneck Ave.
White Plains, NY 10605
Tālr .: 914-949-5213
Bez maksas: 800-955-4572
Fakss: 914-949-6691
www.leukemia.org

Nacionālais vēža institūts (NCI)
ASV Valsts veselības institūts
NCI Sabiedrisko izmeklēšanas birojs
6116 Executive Boulevard
3036A istaba
Bethesda, MD 20892-8322
Tālrunis: 301-435-3848
Bez maksas: 800-422-6237
TTY: 800-332-8615
http://www.nci.nih.gov/

American Cancer Society (ACS)
1599 Clifton Rd., NE
Atlanta, GA 30329-4251
Bez maksas: 800-227-2345
TTY: 866-228-4327
http://www.cancer.org/

Medicīniskais saturs tiek pārskatīts Hārvardas Medicīnas skolas fakultātē. Autortiesības no Harvardas universitātes. Visas tiesības aizsargātas. Izmanto ar StayWell atļauju.
Pievērs uzmanību: