/ / Gonoreja

Gonoreja

Kas tas ir?

Gonoreja ir seksuāli transmisīva slimība (STD)ko izraisa baktērijas, ko sauc par Neisseria gonorrhoeae. Šīs baktērijas var pārnest no cilvēka uz cilvēku seksuālās aktivitātes laikā (vaginālo, orālo un anālo dzimumaktu), kas izraisa urīnizvadkanāla (urīna caurules), dzemdes kakla, maksts un priekšdziedzera infekcijas. Ja neārstē, šīs gonorejas infekcijas var izplatīties uz lielākām reproduktīvā procesa daļām, izraisot prostatītu (prostatas iekaisumu) un epididimītu (epididimas iekaisumu) vīriešiem un iegurņa iekaisuma slimību (PID) sievietēm.

Gonoreja var izraisīt arī gonokoku proktitu (anālo un taisnās zarnas iekaisumu). Cilvēkiem, kas praktizē orālo seksu, tas var inficēt kaklu, izraisot gonokoku faringītu.

Retāk gonoreju var izplatīties citosķermeņa daļas caur asinsritu, izraisot drudzi, raksturīgu izsitumu un artrītu. Grūtniecēm ar neapstrādātu gonoreju baktērijas bērna piedzimšanas laikā var izplatīties zīdaiņu acīs, izraisot gonokoku oftalmoloģiju, jaundzimušajiem ir smaga acu infekcija.

Simptomi

Daudzi cilvēki, kas ir inficēti ar gonoreju, būsnav nekādu simptomu. Sievietēm, visticamāk, nav simptomu nekā vīriešiem. Ja slimība izraisa simptomus, tās parasti attīstās 10 dienu laikā pēc dzimumakta ar inficētu personu. Vīriešiem var attīstīties izdalījumi no urīnizvadkanāla (dzimumlocekļa beigās atverot urīnu), apsārtums ap urīnizvadkanālu, bieža urinēšana un sāpes vai dedzinoša diskomforta sajūta urinēšanas laikā.

Sievietēm var rasties sāpes vai diskomfortsurinēšana, bieža urinēšana, maksts izdalījumi un diskomforts anālo vai taisnās zarnas zonā. Dažās sievietēs baktērijas izplatās uz dzemdi un nāves caurulītes, izraisot sāpes dzimumakta laikā, sāpes vēderā, patoloģiska menstruālā asiņošana un drudzis. Gonokoku faringīta gadījumos var nebūt nekādu simptomu, vai arī cilvēkam var būt iekaisis kakls.

Daudziem cilvēkiem ar gonokoku proctitiem navjebkādi simptomi. Ja parādās simptomi, tie parasti ietver sāpes vai niezi ar taisnās zarnas palīdzību, asiņošanu no taisnās zarnas, kas satur asinis, gļotas, puvi vai pastāvīgu dziļo vēdera kustību.

Ja gonoreja izplatās asinsritē, tā var izraisīt drudzi, sāpes un pietūkumu vairākās locītavās un raksturīgu izsitumu.

Jaundzimušajiem, kas inficēti ar gonokoku oftalmoloģiju,simptomi parādās vienu līdz četras dienas pēc dzimšanas un var ietekmēt vienu vai abas acis. Simptomi ir acu apsārtums, plakstiņu pietūkums un acu izdalīšanās, kas ir bieza un satur pusi. Ja neārstēta, gonokoku oftalmija var izraisīt aklumu.

Diagnoze

Jūsu ārsts var uzskatīt, ka Jums ir gonorejasimptomi, seksuālā vēsture un fiziskās un ginekoloģiskās izmeklēšanas rezultāti. Jūsu ārsts var apstiprināt gonokoku infekcijas diagnozi, skābējot skarto zonu (urīnizvadkanālu, dzemdes kakli, taisnās zarnas, rīkles) un nosūtot paraugu uz kultūraugu laboratoriju (tests, lai uzzinātu, vai baktērijas aug.) Paraugu var arī pārbaudīt, lai noteiktu gonoreju baktērijas ģenētisko materiālu.

Cilvēkiem, kuriem ir aizdomas, ka viņiem ir infekcija, kas izplatījusies ārpus dzimumorgāniem, var atlasīt citus šķidrumus, piemēram, asins vai locītavu šķidrumu.

Paredzamais ilgums

Ar antibiotiku terapiju ātri uzlabojas gonoreju infekcijas. Ja inficētā sieviete netiek ārstēta, gonoreja var izplatīties uz olvadām, kur tā var izraisīt rētas un neauglību.

Profilakse

Tā kā gonoreja ir STS, ko var pārnēsāt dzimumakta laikā, jūs varat novērst infekciju ar:

  • Izvairīšanās no seksuālās aktivitātes
  • Seksuālo seksu tikai ar vienu neinficētu personu
  • Konsekventi izmantojot vīriešu lateksa prezervatīvus dzimumakta laikā

Lai novērstu gonokoku oftalmoloģiju jaundzimušajiem, visiempirmās pirmsdzemdību vizītes laikā jāpārbauda grūtniecēm, kurām draud gonoreju, un, ja nepieciešams, ārstē ar gonoreju. Sievietēm, kurām ir infekcijas risks grūtniecības laikā, tests jāatkārto trešajā trimestrī.

Kā vēl viens profilaktiskais pasākums, jaundzimušajiem var regulāri ārstēt pēc piedzimšanas ar pret infekcijas acu pilieniem vai acu ziedi.

Ārstēšana

Ir kļuvušas baktērijas, kas izraisa gonorejuizturīga pret daudzām antibiotikām, kas agrāk bija ļoti efektīvas. Pašlaik optimālai nekomplicētas infekcijas ārstēšanai nepieciešamas divas antibiotikas - ceftriaksona intramuskulāra injekcija (rocefīns) un perorāla azitromicīna deva.

Jāizvērtē arī visi inficētās personas seksa partneri.

Kad piezvanīt uz profesionālu

Zvaniet savam ārstam, ja Jums ir kādi simptomino gonorejas infekcijām. Zvaniet arī savam ārstam, ja esat piedalījies seksuālās aktivitātēs ar kādu, kam ir gonoreju infekcija, īpaši, ja esat grūtniece.

Visām seksuāli aktīvajām sievietēm katru gadu jāplāno ikdienas fiziskā apskate, ieskaitot iegurņa pārbaudi, pat ja viņiem nav simptomi, kas liecina par seksuāli transmisīvo infekciju.

Prognozes

Ja tiek diagnosticētas un ārstētas gonorejas infekcijasātri un pareizi, atveseļošanās parasti ir pabeigta, ja vien attīstās iegurņa iekaisuma slimība (PID). PID ir lielāka iespēja attīstīties, ja ārstēšana tiek kavēta. Tas var izraisīt neauglību, rētas nāvējošās čūlas (sieviešu tubulāra grūtniecība) un hroniskas (ilgstošas) sāpes vēderā.

Veselības eksperti iesaka visiem pacientiem, kurus ārstē ar gonoreju, ārstēt arī par hlamīdijām, jo ​​no 15 līdz 25% vīriešu un no 35% līdz 50% sieviešu ar gonoreju ir hlamīdiju infekcijas.

Papildus informācija

CDC Nacionālās profilakses informācijas tīkls (NPIN) Nacionālais HIV, STS un TB profilakses centrs
P.O. 6003. Aile
Rockville, MD 20849-6003
Bez maksas: (800) 458-5231
Fakss: (888) 282-7681
TTY: (800) 243-7012
http://www.cdcnpin.org/

American Social Health AssociationP.O. 13827. aile
Research Triangle Park, NC 27709
Tālrunis: (919) 361-8400
Fakss: (919) 361-8425
http://www.ashastd.org/

Medicīniskais saturs tiek pārskatīts Hārvardas Medicīnas skolas fakultātē. Autortiesības no Harvardas universitātes. Visas tiesības aizsargātas. Izmanto ar StayWell atļauju.
Pievērs uzmanību: